یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ۱۹:۳۱
Sunday Jun 16, 2024 19:31
 

بیماری های مادر زادی قلب

دکتر حسین شهریاری , سلامت کودکان , بیماری قلبی , کودک, فرزند, محیط زیست ,قلب و عروق , salamatkoodakan,
سلامت کودکان: بیماری های مادرزادی قلبی یا نقص مادرزادی قلب مشکل ساختار قلب است که از هنگام تولد وجود دارد. نقص مادرزادی قلب شایع ترین نوع نقص مادرزادی و ارثی در جامعه انسانی است.
نقص می تواند در دیواره های قلب، دریچه های قلب و شریان ها و رگهای نزدیک قلب باشد. نقایص ایجاد شده در اثر  بیماری های مادرزادی قلبی می توانند جریان طبیعی خون را از طریق قلب قطع کنند. جریان خون می تواند کند شود، به مسیر اشتباه یا به جای اشتباه برود، یا به طور کامل مسدود شود.
 
بیماری های مادرزادی قلبی
قلب عضو حیاتی و پیچیده بدن آدمی است که به همراه اغلب دستگاه های بدن بین هفته دوم تا دهم بارداری تشکیل شده و بیشتر بیماری های  قلبی که از بدو تولد وجود دارند اعم از اینکه در زمان تولد یا سالهای بعد علایم آنها بروز کند،  بیماری های مادرزادی قلب ناشی از نقص تکاملی در ساختمان قلب هستند. بیماریهای قلبی علت عمده مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته بوده و از جمله شایعترین و مهمترین بیماریها در کشور ما نیز به شمار می روند که پیشگیری از آنها سالانه جان هزاران نفر را از مرگ حتمی نجات میدهد.
بیماری های مادرزادی قلبی، ناهنجاریها و نقصهای ساختمانی یا عملکردی هستند که در ساختار قلب هنگام تکامل جنین ـ بیشتر در 3 ماهه اول حاملگی ـ ایجاد میشوند. میزان نقص ممکن است از یک نقص ساده در دیواره بین دهلیزها تا نقایص متعدد همزمان در یک بیمار باشد.  پزشکان از معاینه فیزیکی و آزمایش قلب مخصوص برای تشخیص بیماری های مادرزادی قلبی استفاده می کنند. پزشکان اغلب در طول بارداری یا پس از تولد، نقایص جدی قلب را تشخیص می دهند.
 
علائم بیماری های مادرزادی قلبی
علائم و نشانه های نقص های شدید در نوزادان شامل موارد زیر است:
 
تنفس سریع و پی در پی
Cyanosis – رنگ بنفش برای پوست، لب ها و ناخن ها
خستگی
گردش خون ضعیف
خستگی مزمن
تنگی نفس
ناتوانایی در ورزش کردن
تغذیه ضعیف
افزایش وزن بد
عفونت ریه
نقص مادرزادی قلب اغلب در طول سونوگرافی بارداری تشخیص داده می شود. برای مثال، اگر دکتر شما یک ضربان قلب غیر طبیعی را تجربه کند، ممکن است با انجام آزمایش های خاص، موضوع را بررسی کند شامل اکوکاردیوگرام، اشعه ایکس قفسه سینه یا اسکن MRI باشد. در موارد دیگر علائم نقص مادرزادی قلب تا چند سال پس از تولد ممکن نیست. هنگامی که علائم پیشرفت می کنند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 
ریتم های قلب غیر طبیعی
سرگیجه
مشکل تنفس
غش
ورم بدن
خستگی
بسیاری از  بیماری های مادرزادی قلبی بدون علائم یا علائم کمی را ایجاد می کنند. اغلب علائم بیماری های مادرزادی قلبی تا زمان بزرگ سالی تشخیص داده نمی شوند. بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری های مادرزادی قلبی نیازی به درمان ندارند. درمان می تواند شامل دارو، روش کاتتر، جراحی و پیوند قلب باشد. درمان بیماری های مادرزادی قلبی بستگی به نوع نقص، شدت آن و سن، اندازه و سلامت عمومی کودک دارد.  تقریبا تمام کودکان مبتلا به بیماری های مادرزادی قلبی به سن بلوغ می رسند. بعضی به مراقبت مداوم برای بیماری های مادرزادی قلبی در طول زندگی خود نیاز دارند.
 
علل بیماری های قلبی مادرزادی
بیماری های مادرزادی قلبی به علت یک مشکل توسعه زودهنگام در ساختار قلب رخ می دهد. این نقص معمولا با جریان طبیعی خون از طریق قلب مواجه می شود که ممکن است تنفس را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه محققان دقیقا مطمئن نیستند که چرا قلب نمی تواند به طور صحیح رشد کند، علل مشکوک شامل موارد زیر می باشند:
 
ژنتیک نقص قلب ممکن است در خانواده ها رخ دهد.
مصرف برخی داروهای تجویزی در دوران بارداری، یک کودک را در معرض خطر بیشتری برای نقص قلب قرار می دهد.
استفاده از الکل یا داروهای غیر قانونی در دوران بارداری
ابتلا مادران به عفونت ویروسی مانند سرخچه (سرخک آلمانی) در مادر در سه ماهه اول بارداری
 در سه ماهه اول بارداری احتمال بیشتری دارند که یک کودک مبتلا به نقص قلب ایجاد کنند.
افزایش سطح قند خون، مانند دیابت، ممکن است در دوران کودکی تأثیر بگذارد.
مشکلات ژنی یا کروموزوم در کودک، مانند سندرم داون
بیماری های مادرزادی قلبی
 
انواع بیماری های مادرزادی قلبی
انواع مختلف بیماری های مادرزادی قلبی وجود دارد، می توان آنها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد:
 
نقص دریچه قلب، دریچه های داخل قلب که جریان خون را کنترل می کنند ممکن است تنگ یا گشاد شوند؛ که در عملکرد قلب در پمپاژ خون تداخل می کند.
 
نقص های دیواره قلب، دیواره های طبیعی که بین طرف چپ و راست و اتاق های بالا و پایین قلب وجود دارد، ممکن است به درستی رشد نکند، سبب جربان خون در قلب یا ایجاد مکان هایی شود که در قلب وجود نداشت شود. این نقص فشار قلب را برای کار سخت تر می کند که ممکن است منجر به فشار خون بالا شود.
 
 نقص رگهای خونی، شریان ها و رگ های خونی که خون را به قلب و بدن می برند ممکن است به درستی عمل نکنند. این می تواند جریان خون را کاهش یا متوقف کند که منجر به عوارض مختلف برای سلامتی می شود.
 
تشخیص
پزشکان ممکن است قبل از اینکه نوزاد متولد شوند، مشکل را تشخیص دهند. دکتر به ضربان قلب شما گوش می دهد تا سلامت قلب را بررسی کند. اگر او یک صدای غیر معمول شنید، ممکن است آزمایش های بیشتری را انجام دهد، مانند:
 
اکوکاردیوگرام: نوعی از اولتراسوند که تصویر قلب شما را می گیرد.
 
کاتتریزاسیون قلب: پزشک یک لوله بسیار نازک و انعطاف پذیر (به نام کاتتر) را از طریق یک رگ خون در بازو یا پا هدایت می کند تا به قلب شما برسد.
 
اشعه ایکس قفسه سینه: این می تواند علائم نارسایی قلبی را نشان دهد.
 
الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG): این فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند.
 
MRI: اسکن می کنید که پزشکان می توانند ساختار قلب را ببینند
 
درمان
درمان نقص مادرزادی قلبی بستگی به نوع و شدت نقص دارد. بعضی از نوزادان نقایص قلبی خفیف دارند که با زمان خود درمان می شوند. برخی  از افراد ممکن است نقایص شدید داشته باشند که نیاز به درمان گسترده ای دارند. در این موارد، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
داروها: داروهای مختلفی وجود دارد که می تواند به کارکرد قلب کمک کند. برخی از آنها همچنین می توانند برای جلوگیری از لخته شدن خون از شکل گیری یا کنترل ضربان قلب نامنظم مورد استفاده قرار گیرند.
 
دستگاه های قلب ایمپلنت: برخی از عوارض ناشی از نقایص قلبی مادرزادی با استفاده از دستگاه های خاصی از جمله دستگاه های ضربان ساز و نقص ایمنی قلبی عروق (ICD) قابل پیشگیری هستند. یک ضربان ساز ممکن است به تنظیم ضربان قلب غیر طبیعی کمک کند.
 
روش کاتتر: تکنیک های کاتتر سازی اجازه می دهد تا پزشکان برخی از نقص های قلبی مادرزادی را بدون جراحی باز کردن قفسه سینه و قلب ترمیم کنند. در طی این مراحل، دکتر یک لوله نازک را به یک ورید در پا وارد می کند و آن را به سمت قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در موقعیت صحیح قرار دارد، پزشک ابزارهای کوچکی را که از طریق کاتتر رشته شده است، برای اصلاح نقص استفاده می کند.
 
عمل جراحی قلب باز: اگر روش کاتتر برای یک نقص مادرزادی قلب کافی نباشد، این نوع جراحی ممکن است مورد نیاز باشد.
 
پیوند قلب: در موارد نادر که نقص مادرزادی قلب برای حل کردن بسیار پیچیده است، پیوند قلب ممکن است مورد نیاز باشد. در طی این روش، قلب کودک با یک قلب سالم از یک اهدا کننده جایگزین می شود.
 
درمان بیماری های مادرزادی قلبی
 
 
 
بیماری های مادرزادی قلبی در بزرگسالان
بسته به نقص، تشخیص و درمان ممکن است در مدت کوتاهی پس از تولد، در دوران کودکی یا در دوران بزرگسالی شروع شود. برخی از نقص ها تا زمانی که کودک بالغ نمی شود علائمی ایجاد نمی کنند، بنابراین تشخیص و درمان ممکن است به تأخیر بیفتد. در این موارد علائم نقص قلب مادرزادی جدید کشف شده ممکن است عبارتند از:
 
تنگی نفس
درد قفسه سینه
 کاهش توانایی در ورزش
 خستگی
درمان بیماری های مادرزادی قلبی در بزرگسالان نیز می تواند بسته به شدت نقص قلب متفاوت باشد. بعضی از افراد ممکن است نیاز به نظارت دقیق بر وضعیت خود داشته باشند وبرخی ممکن است نیاز به دارو و جراحی داشته باشند. در بعضی موارد، نقایصی که ممکن است در دوران کودکی درمان شده باشد، دوباره در بزرگسالی مشکلاتی ایجاد کند. صرف نظر از وضعیت شما، مهم است که به دنبال مراقبت از پزشک خود باشید. درمان ممکن است وضعیت شما را درمان نکند، اما می تواند به شما در حفظ یک زندگی فعال و مفید کمک کند. همچنین خطر ابتلا به عوارض جدی مانند عفونت قلب، نارسایی قلبی و سکته را کاهش می دهد.
 
پیشگیری از بیماری های مادرزادی قلبی
زنان حامله یا برنامه ریزی برای باردار شدن می توانند اقدامات احتیاطی خاصی برای کاهش خطر ابتلا به یک نوزاد با نقص قلب مادرزاد داشته باشند:
 
اگر شما در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، با پزشک خود در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه که مصرف می کنید صحبت کنید.
اگر دچار دیابت هستید قبل از اینکه باردار شوید باید سطح قند خون خود را کنترل کنید. مهم است که با پزشک خود برای مدیریت بیماری در دوران بارداری مشورت کنید.
اگر شما در برابر سرخجه یا سرخک آلمانی واکسینه نشدید، گزینه های پیشگیری را پیگیری کنید.
اگر سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی قلب دارید، از پزشک خود درباره غربالگری ژنتیکی بپرسید. برخی ژن ها ممکن است به پیشرفت قلب غیرطبیعی کمک کنند.
اجتناب از نوشیدن الکل و استفاده از داروهای غیر قانونی در دوران بارداری.
۲۲ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر : ۱۲۷
کلیدواژه ها: دکتر حسین شهریاری , سلامت کودکان , بیماری قلبی , کودک, فرزند, محیط زیست ,قلب و عروق , salamatkoodakan,

نظر بیننده ها

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید