یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۵۷
Sunday May 26, 2024 22:57
 

مراقب مسمومیت دارویی کودکان در منزل باشیم

تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan
تندرستی کودکان: معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: از ابتدای مهرماه تاکنون ۱۳ کودک به علت مسمومیت در بیمارستان های سیرجان بستری شدند که این مسئله ضرورت مراقبت بیشتر والدین را نشان می دهد.
دکتر"محمد موقری پور" امروز نهم بهمن ماه اظهار کرد: از ابتدای مهرماه امسال تاکنون ۱۳ کودک به علت مسمومیت در بیمارستان های سیرجان بستری شدند.
 
وی افزود: تقریباً ۱۰ درصد از موارد بستری کودکان در بیمارستان به علت مسمومیت و آن هم مسمومیت دارویی بوده است.
 
موقری پور تصریح کرد: با توجه به اینکه عمده ترین موارد مسمومیت در کودکان در اثر خوردن داروها و مواد شیمیایی و مواد آرایشی بهداشتی و فراورده های شوینده، سفید کننده و لوله باز کن، لاک پاکن و گیاهان آپارتمانی سمی بوده، این مسائل لزوم نظارت والدین را بیش از پیش ضروری کرده است.
 
کارشناس بررسی مرگ کودکان معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان نیز در این رابطه گفت: والدین در هنگام بیماری کودکان خود مراقب باشند تا دوز تکراری دارو به کودکان ندهند و از همه مهم تر اینکه داروهای مصرفی افراد خانواده را دور از دسترس کودکان نگه دارند.
 
"نرجس خراسانی" افزود: اگر به کودک خود دارو می دهید به او تفهیم کنید که این دارو است و از کلماتی مانند آبنبات، شکلات و یا خوراکی استفاده نکنید.
 
وی با اشاره به اینکه باید مواد شیمیایی، شوینده، سفیدکننده که در منزل نگه داری می کنید را در کمدهای دارای قفل و دور از دسترس کودکان قرار دهید، گفت: متاسفانه نگهداری شربت متادون ترک اعتیاد در ظرف خالی نوشابه و شیشه منجر به مسمومیت ناخواسته و مرگ کودکان شده که از ابتدای مهرماه مسمومیت با این ماده شیمیایی باعث بستری شدن سه کودک در بیمارستان های سیرجان شده است.
 
خراسانی با بیان اینکه در صورت مصرف بیش از اندازه ویتامین ها، آهن و استامینوفن توسط کودک، خطر مرگ وجود دارد، گفت: در بین ویتامین ها ویتامینA ، ویتامین D و آهن یکی از پر خطرترین مسمومیت ها را ایجاد می کنند که در صورت مسمومیت با آهن در کودکان کوچکتر، در عرض چند ساعت میتواند باعث نارسایی کبدی و حتی مرگ کودک شود.
 
وی تاکید کرد: مصرف زیاد آنتی هیستامین ها می تواند ناراحتی های خونی، تشنج، توهم و تاری دید را ایجاد کند. در صورت مصرف بیش از اندازه استامینوفن باعث آسیب به کبد شده و در موارد نادری به مرگ می انجامد.
 
این کارشناس بهداشت ادامه داد: مسمومیت با گیاهان هم در بین کودکان شایع و حائز اهمیت است گیاهانی مانند گزنه، خرزره، گل انگشتانه، آزالیا، شوکران و کرچک –کالادیوم می‌تواند کشنده باشد و در صورت مسمومیت با این گیاهان، باید بیمار را در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل کرده و یا با اورژانس تماس بگیریم.
 
وی تصریح کرد: در منزل خود از نگه داری گیاهان تزیینی که دارای میوه و ظاهر جذاب برای کودکان است، خودداری کنید.

منبع: ایسنا

۱۱ بهمن ۱۳۹۹
کد خبر : ۵۴۰
کلیدواژه ها: تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan

نظر بیننده ها

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید