یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ۲۰:۲۱
Sunday Jun 16, 2024 20:21
 

وضعیت کرونا در کودکان در هشتمین موج

تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan کرونا covid19
تندرستی کودکان: رئیس بیمارستان کودکان علی‌اصغر ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری‌های تنفسی در اطفال، در عین حال گفت: به صورت قطعی به تمام خانواده‌ها توصیه می‌کنم که حداقل تا ماه‌های آخر زمستان از ماسک استفاده کنند.
دکتر فرهاد چوبدار در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت بیماری‌های تنفسی در کودکان، گفت: نمای بیماری‌های تنفسی در هفته‌های گذشته کمی متفاوت شده است که البته بخشی از آن به این علت است که آلودگی هوا کاهش یافته بود. موج آنفلوآنزا تقریبا در حال سپری شدن است. همچنین بیماری برونشیولیت که با ویروس RSV بود، هنوز ادامه دارد؛ به ویژه در اطفال و کودکانی که زمینه‌ بیماری‌ تحریک‌پذیری راه‌های تنفسی یا زمینه ژنتیکی و خانوادگی از آسم دارند، بیشتر دیده می‌شود.
 
علائم برونشیولیت در کودکان
وی افزود: برونشیولیت با ویروس سین‌سیشیال تنفسی بروز پیدا می‌کند. به ویژه در کسانیکه به صورت نارس به دنیا آمدند، سابقه‌ای از بیماری‌های ریوی دارند، سابقه‌ای از آسم در خانواده دارند. همچنین شیوع این بیماری در سنین پایین بیشتر است. به خصوص در سنین زیر دو تا سه سال و حتی در شش ماه اول زندگی شیوعش بیشتر است. علائم این بیماری کاملا آسم را تقلید می‌کند. علائمی مانند خس خس شدید قفسه سینه همراه با تنگی نفس برایشان ایجاد می‌شود. البته باید توجه کرد که این بیماری هر ساله وجود داشته و چیز جدیدی نیست، اما وقتی علائمی شبیه به آسم ایجاد می‌کند و در کنار آن آلودگی هوا را هم داریم، این علائم به خصوص برای اطفال زیر شش ماه غیرقابل تحمل شده و حتما نیازمند بستری هستند. خانواده‌ها با مشاهده این علائم اعم از خس خس قفسه سینه، تنفس تند و سخت را در کودکان، به سرعت باید به پزشک مراجعه کنند. باید توجه کرد که این ویروس تب بالایی را هم ایجاد نمی‌کند.   
 
کرونا در کودکان در هشتمین موج
علائم گوارشی کرونا در موج جدید
چوبدار درباره وضعیت شیوع کرونا در کودکان در موج هشتم بیماری که با زیرسویه‌های جدید اُمیکرون است، گفت: در زمینه کرونا با توجه به موج هشتم، هنوز به طور قابل توجهی در اطفال با تست کووید مثبت نداشتیم، اما کودکانی با علائم کرونا مراجعه می‌کنند و درگیری‌های ریوی کرونا که در سی‌تی‌اسکن هم مشخص است، دیده می‌شود و کودکان را بدحال می‌کند. در عین حال در این موج  شاهدیم که کرونا علائم گوارشی هم ایجاد می‌کند که ممکن است این علائم گوارشی، با بیماری‌های خاص دستگاه گوارش و داخل شکم، در تشخیص افتراقی قرار بگیرند. با این حال تست مثبت کووید را به میزان زیاد نداشتیم.
 
وی ادامه داد: بنابراین هنوز با تست کرونای مثبت با تعداد قابل توجهی از مبتلایان به کووید ۱۹ که نیازمند بستری شوند، در بیمارستان کودکان علی اصغر مواجه نشدیم. وقتی که سیل بیماران با تست کرونای مثبت بیاید، می‌توانیم برای تشخیص سوش اصلی نمونه ارسال کنیم، اما از آنجایی که هنوز تعداد این موارد زیاد نیست، هنوز در این زمینه مطالعه‌ای انجام ندادیم. ظاهرا که زیرسویه‌های جدید اُمیکرون در کشورهای اروپایی و آمریکایی نزدیک یک‌سوم افراد مبتلا به کرونا را درگیر کرده‌اند، اما در ایران هنوز گزارش قطعی و آمار دقیقی از میزان شیوع زیرسویه‌های جدید اُمیکرون نداریم.
 
بزرگسالان دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند 
چوبدار در ادامه با اشاره به اقدامات محافظتی در مواجهه با موج جدید کرونا، گفت: از آنجایی که هنوز واکسیناسیون علیه کرونا برای اطفال زیر پنج سال اثبات شده نیست، بنابراین بزرگسالان باید دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. باید بدانیم که ویروس کرونا شاید صدها سال و شاید هزاران سال با انسان زندگی کرده و اینطور نیست که بتوانیم به صورت کامل و برای همیشه از این ویروس خلاصی یابیم. بنابراین ممکن است تا چندین سال، هر ساله نیاز به تزریق دز یادآور واکسن کرونا داشته باشیم مانند آنچه در آنفلوآنزا انجام می‌دهیم.
 
حداقل تا پایان زمستان ماسک بزنید
وی درباره لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز گفت: توصیه قطعی این است که در شرایط کنونی مردم از ماسک استفاده کنند. باید توجه کرد که یکی از ابزاری که مردم را از اپیدمی آنفلوآنزا که امسال بسیار شدیدتر و کشنده‌تر بود، نجات داد، شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از ماسک بود. اگر در حال حاضر هم ماسک بزنند، نصف راه پیشگیری را طی کرده‌اند. در حال حاضر ما در بیمارستان خودمان سطح هشدار را بالا بردیم و استفاده از ماسک را الزامی کردیم. به صورت قطعی به تمام خانواده‌ها هم توصیه می‌کنم که حداقل تا آخر زمستان از ماسک استفاده کنند.
 
چوبدار تاکید کرد: البته کودکان سنین پایین بهتر است که ماسک نزنند، بلکه اطرافیان‌شان ماسک بزنند. چراکه استفاده از ماسک می‌تواند در بدن کودکان سنین پایین باعث تجمع دی‌اکسید کربن شده و مشکلات تنفسی را برایشان ایجاد می‌کند. بر این اساس استفاده از ماسک در کودکان زیر دو سال اصلا توصیه نمی‌شود. برای کودکان زیر پنج سال هم از آنجایی که فعالیت‌های بدنی زیادی دارند، بهتر است که ماسک را اطرافیان‌شان استفاده کنند. با این حال کودکانی که در سنین پیش دبستانی یا مدرسه هستند، کاملا و به راحتی می‌توانند مانند بزرگسالان از ماسک استفاده کنند.

منبع: ایسنا

۵ بهمن ۱۴۰۱
کد خبر : ۷۴۳
کلیدواژه ها: تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan کرونا covid19

نظر بیننده ها

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید