یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ۱۸:۴۳
Sunday Jun 16, 2024 18:43
 

عوارض آنفلوانزا در کودکان بالاتر از کرونا است

تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan کرونا covid19
تندرستی کودکان: فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: عوارض و کشندگی آنفلوانزا در کودکان بالاتر از کروناست و عفونت‌های ثانویه باکتریال مانند سینوزیت، اوتیت‌مدیا و پنومونی از عوارض نسبتا شایع آنفلوانزا است.

مجتبی کمالی‌اقدم در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آنفلوآنزا در کودکان، گفت: قبل از کرونا حدود نیمی از کودکان مدرسه‌ای که واکسن نگرفته بودند همه ساله به آنفلوانزا مبتلا می‌شدند و در زمان اپیدمی آنفلوانزا، بیشترین پیک غیبت از مدارس وجود داشت و کودکان بسیاری به خاطر این بیماری تا چندین روز از کلاس‌های درس محروم می‌شدند.

وی درخصوص علایم و تظاهرات بالینی آنفلوانزا در کودکان، ابراز کرد: آنفلوانزا به صورت تیپیک با شروع ناگهانی تب مشخص می‌شود که در اغلب موارد با لرز و احساس ضعف، سردرد، بدن درد و سرفه‌های خشک همراه است؛ این بیماری ممکن است با علایم گوارشی نیز همراه باشد و یا خصوصا در کودکان کم‌سن به صورت یک بیماری تب‌دار بدون علایم بارز تنفسی تظاهر پیدا می‌کند.

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان، افزود: هر چند اغلب کودکان مبتلا به آنفلوانزا در عرض ۳ تا ۷ روز بهبودی کامل دارند، ولی حتی کودکان کاملا سالم نیز می‌توانند دچار علایم شدید و عوارض ناشی از آنفلوانزا شوند و سیر شدید بیماری بیشتر در افراد با بیماری زمینه‌ای و کودکان کم سن و سال رخ می‌دهد.

کمالی‌اقدم درخصوص عوارض آنفلوانزا در کودکان، ابراز کرد: عوارض و کشندگی آنفلوانزا در کودکان بالاتر از کروناست و عفونت‌های ثانویه باکتریال مانند سینوزیت، اوتیت‌مدیا و پنومونی از عوارض نسبتا شایع آنفلوانزا هستند از عوارض دیگر آنفلوانزا در کودکان می‌توان به میوزیت حاد، اختلالات نورولوژیک، میوکاردیت،RDS ، DIC اشاره کرد.

وی افزود: میوزیت حاد ویروسی از عوارض شایع آنفلوانزا در کودکان است. در پسران ۶ تا ۹ ساله شایع‌تر بوده و معمولا چند روز بعد از ابتلا به آنفلوآنزا ایجاد می‌شود؛ این حالت معمولا با درد و تندرنس عضلات اندام تحتانی همراه است و می‌تواند باعث لنگش دردناک هنگام راه رفتن و یا حتی فلج کاذب شود.

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: میوزیت حاد ویروسی در اغلب موارد در عرض چندین روز با استراحت، بهبودی کامل پیدا می‌کند.

منبع: ایسنا

۲۸ دی ۱۴۰۱
کد خبر : ۷۴۲
کلیدواژه ها: تندرستی کودکان , دکتر حسین شهریاری , متخصص کودکان , tandorostikoodakan کرونا covid19
اخبار مرتبط

نظر بیننده ها

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید